Description
- Self-addressing capability or programmable via code 9103190
- Equipped with bidirectional line isolator
- Two-colored LEDs providing 360° cone of visibility
- Dust Restrict Chamber (DRC) technology offering high resistance to contamination
Multi-criteria detector (optical-thermovelocimetric). It guarantees alarm signaling by means of a sophisticated algorithm that analyzes the variation in temperature and the amount of smoke in the environment. The newly designed optical camera guarantees excellent smoke sensitivity, immunity to ambient light and high rejection of false alarms. Equipped with multicolored LEDs for local signaling of alarms and faults. Auto addressable or addressable via portable programmer code 9103190. On-board isolator for communication loop protection in the event of a fault. 4 optical levels of sensitivity. OC output for activating the remote optical repeater code 9137266. Dimensions (ØxH): 110 x 60 mm (with base), weight (with base) 130 g, white colour, working temperature -10°C to +55°C, humidity 95% (no condensation). Maximum working temperature +45°C. Intervention temperature +58°C (AIR). CPR certified in accordance with EN54-5, EN54-7, EN54-17.
| Power supply range | 15 – 40Vdc |
|---|---|
| Maximum power consumption | 20mA |
| Average stand-by electrical consumption | 85µA |
| Working Temperature | from -10°C to +55°C |
| Max Humidity (non condensing) | 95% RH |
| IP rating | IP40 |
| Dimensions (ØxH) | 110 x 60 mm (con base) |
| Weight | 130g (with base) |
The multi-criteria detector (optical-thermovelocimetric) provides reliable alarm signaling through a sophisticated algorithm that analyzes both temperature changes and smoke levels in the environment. Its newly designed optical sensor ensures exceptional smoke sensitivity, immunity to ambient light, and a high resistance to false alarms. The detector is equipped with multicolored LEDs for local indication of alarms and faults. It can be auto-addressed or addressed via a portable programmer (code 9103190). Additionally, it features an onboard isolator to protect the communication loop in the event of a fault. With four adjustable optical sensitivity levels, the detector also includes an OC output for activating the remote optical repeater (code 9137266).
| Power supply range | 15 – 40Vdc |
|---|---|
| Maximum power consumption | 20mA |
| Average stand-by electrical consumption | 85µA |
| Working Temperature | from -10°C to +55°C |
| Max Humidity (non condensing) | 95% RH |
| IP rating | IP40 |
| Dimensions (ØxH) | 110 x 60 mm (con base) |
| Weight | 130g (with base) |
| pa_tensione_alimentazione | |
| pa_assorbimento-elettri-massimo | |
| pa_assorbimento-el-in-stand-by | |
| pa_disegno-tecnico | |
| pa_temperatura-di-esercizio | |
| pa_umidita-senza-condensa | |
| pa_grado-di-protezione | |
| pa_dimensionioxh | |
| pa_peso |

Login or Register
to view this file